Notariusz Gdańsk

Umowa Sprzedaży

Notariusz gwarantem legalności Twoich umów. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Zapraszamy!

Umowa Sprzedaży

Umowa sprzedaży jest umową opartą na konsensusie stron, kauzalną, dwustronnie zobowiązującą, odpłatną (o ekwiwalentnych świadczeniach), wywołującą skutek zobowiązująco-rozporządzający, chyba że strony umówią się inaczej, bądź przepis szczególny o tym przesądza.

Kauzalność umowy polega na istnieniu prawnej przyczyny jej zawarcia. W przypadku umowy sprzedaży jest to causa obligandi vel aquirendi – celem zawarcia umowy jest nabycie prawa (przysporzenie), które uzależnione jest od nabycia prawa (przysporzenia) drugiej strony. Umowa sprzedaży rodzi zobowiązanie każdej z jej stron – sprzedawca zobowiązany jest do przeniesienia prawa własności rzeczy i wydania jej, a kupujący – do odebrania rzeczy i zapłaty ceny, która, co do zasady, odpowiada wartości rynkowej sprzedawanej rzeczy. Cena jednak może być ustalona dowolnie przez strony i odbiegać od wartości rynkowej. Istotne jest przy tym, by cena ta była ekwiwalentna do świadczenia – innymi słowy, by ustalona przez strony cena zadowalała i sprzedawcę i nabywcę, to jest odpowiadała, w ich mniemaniu, wartości rzeczy. W takiej sytuacji jednak, strony zobowiązane są do określenia notariuszowi wartości rynkowej sprzedawanej rzeczy, w celu pobrania przez niego właściwej kwoty podatku od czynności cywilnoprawnych oraz taksy notarialnej.

W kancelarii notarialnej najczęściej zawierane są umowy sprzedaży nieruchomości, użytkowania wieczystego bądź spółdzielczych własnościowych praw do lokali – z racji na przymus notarialny formy takiej umowy (tzn. obowiązku jej zawarcia w formie aktu notarialnego, pod rygorem nieważności takiej umowy). Notariusz sporządza jej projekt w oparciu o dostarczone przez stron dokumenty oraz ich zgodne oświadczenia odnośnie ceny, sposobu i terminu jej zapłaty, terminu i sposobu wydania sprzedawanej nieruchomości oraz innych, istotnych dla stron, bądź samej czynności, kwestii. Co wymaga podkreślenia, umowa sprzedaży przenosi prawo na nabywcę nieruchomości z chwilą jej zawarcia, niezależnie od tego, czy cała cena została już zapłacona, czy nie. Wyjątkiem są umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego i spółdzielczych własnościowych praw do lokali, dla których założone zostały księgi wieczyste – skuteczność przejścia praw uzależniona jest od ujawnienia nabywcy w dziale II księgi wieczystej, jednak ciągle nie od zapłaty ceny. Dlatego w interesie strony sprzedającej jest zabezpieczenie zapłaty ceny przez kupującego – np. poprzez dobrowolne poddanie się egzekucji z aktu notarialnego co do obowiązku zapłaty ceny, zabezpieczenie rzeczowe na nieruchomości (hipoteka), poręczenie, bądź inne odpowiadające stronom umowy rozwiązanie. Samo wydanie przedmiotu umowy również może być zabezpieczone poprzez dobrowolne poddanie się egzekucji co do wydania przedmiotu sprzedaży. Wyżej opisany skutek rozporządzający (przejścia prawa) może być jednak wyłączony zgodną wolą stron, bądź na mocy postanowień przepisów szczególnych. W takiej sytuacji umowa sprzedaży rodzi jedynie zobowiązanie, którego treścią jest obowiązek przeniesienia prawa, w wykonaniu tego zobowiązania – co oznacza, że do przejścia prawa niezbędne jest zawarcie drugiej umowy – przenoszącej prawo. Taki tryb przymusowo stosuje się w przypadku sprzedaży nieruchomości lub prawa, do którego osobie trzeciej przysługuje prawo pierwokupu. Strony zawierają w pierwszej kolejności umowę sprzedaży pod warunkiem nieskorzystania przez uprawnionego do pierwokupu z przysługującego mu prawa. Następnie, o ile uprawniony do pierwokupu nie skorzysta z uprawnienia, zawierana jest umowa przeniesienia prawa między stronami.

Jeżeli akt notarialny w swej treści zawiera przeniesienie, zmianę lub zrzeczenie się prawa ujawnionego w księdze wieczystej albo ustanowienie prawa podlegającego ujawnieniu w księdze wieczystej, bądź obejmuje czynność przenoszącą własność nieruchomości, chociażby dla tej nieruchomości nie była prowadzona księga wieczysta – notariusz zamieszcza w tym akcie notarialnym wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej. Notariusz jest obowiązany przesłać właściwemu sądowi wieczystoksięgowemu wypis takiego aktu notarialnego. Notariusz, przy dokonywaniu czynności, pobiera również należną opłatę sądową za dokonanie wpisu, którą przekazuje na rachunek bankowy sądu.

Nie tylko umowy sprzedaży nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego i spółdzielczych własnościowych praw do lokali wymagają udziału notariusza. Do ważności umowy sprzedaży np. udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, niezbędne jest poświadczenie przez notariusza własnoręczności podpisów stron umowy. Podobnie rzecz ma się ze zbyciem przedsiębiorstwa w rozumieniu Kodeksu cywilnego, przeniesienia własności statku stanowiącego polską własność, podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru okrętowego oraz statku w budowie, wpisanego do polskiego rejestru okrętowego czy przeniesienia praw do działki, o których mowa w ustawie z dnia 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach działkowych.

Umowa sprzedaży

Czynności notarialne

Co możesz uzyskać?

Nasza Kancelaria wykonuje pełen zakres czynności notarialnych, określonych ustawą Prawo o notariacie i innymi stosownymi przepisami prawa. Przede wszystkim objaśnimy Państwu w prosty i zrozumiały sposób wszelkie zawiłości prawne i podatkowe oraz pomożemy w znalezieniu najlepszego i najprostszego rozwiązania Państwa problemów. W Kancelarii Notarialnej dokonają Państwo czynności z zakresu prawa spadkowego (Testament, oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, Akt Poświadczenia Dziedziczenia,), założą spółkę (Umowa Spółki, Protokół Zgromadzenia Wspólników), dokonają Państwo sprzedaży lub zakupu lokalu, spółdzielczego prawa do lokalu bądź nieruchomości gruntowej… i szeregu innych czynności. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi czynnościami notarialnymi.

Dla niektórych codzienność, dla innych najważniejsza decyzja życia. Na pewnym etapie życia każdy z nas staje przed koniecznością kupna lub sprzedaży nieruchomości. Jest to na tyle istotna życiowa decyzja, że warto w tym momencie mieć u boku silne wsparcie prawne. Notariusz jest gwarancją bezpieczeństwa transakcji. Notariusz poprzez swoje doświadczenie służy niezbędną pomocą w zakresie przeprowadzanej transakcji. Bez względu na stopień skomplikowania czynności Kancelaria Notarialna służy pomocą w zakresie:

  • umowa sprzedaży (lokal stanowiący odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, nieruchomości, użytkowanie wieczyste, garaż)
  • umowa zamiany (nieruchomości, lokali, spółdzielczych własnościowych praw do lokali)
  • umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu
  • zniesienie współwłasności nieruchomości
  • łączenie i podział nieruchomości
  • ustanawianie ograniczonych praw rzeczowych na nieruchomości takich jak: hipoteka, służebności osobiste, służebności gruntowe, służebności przesyłu, użytkowanie
  • podział nieruchomości do korzystania przez współwłaścicieli

Każdego z nas na pewnym etapie życia czeka podjęcie decyzji o zabezpieczeniu losu swojego majątku oraz przyszłości swoich najbliższych. Podejmując teraz decyzję w aspektach prawno-podatkowych mamy wpływ na bezpieczeństwo swoje oraz swoich bliskich zarówno za życia jak i po śmierci. Nasza Kancelaria Notarialna pomoże Tobie w podjęciu dogodnej formy rozporządzenia swoim majątkiem. Zakres najczęstszych czynności podejmowanych przez Kancelarię:

  • darowizny (lokale mieszkalne, nieruchomości, mieszkania spółdzielcze, garaże, rzeczy ruchome)
  • testament zwykły
  • testament z zapisem windykacyjnym
  • testament zawierający zapis zwykły lub polecenie
  • wydziedziczenie
  • umowa dotycząca zrzeczenia się dziedziczenia
Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, że sprawę spadkową może załatwić podczas jednego spotkania w Kancelarii Notarialnej. Jest to doskonała alternatywa dla ciągnących się latami postępowań sądowych. W Kancelarii Notarialnej możesz nie tylko dokonać wszelkich formalności dotyczących sprawy spadkowej, ale i dokonać podziału masy spadkowej między spadkobiercami. Ta wiedza oszczędziła naszym klientom nie tylko tysiące złotych, ale i umożliwiła załatwienie sprawy błyskawicznie zgodnie z przepisami prawa. Zakres najczęstszych czynności podejmowanych przez Kancelarię:
  • sprawa spadkowa (protokół dziedziczenia i akt poświadczenia dziedziczenia)
  • dział spadku (nieruchomości, lokale, rzeczy ruchome)
  • przyjęcie i odrzucenie spadku
  • otwarcie i ogłoszenie testamentu
  • inne czynności (min. przyjęcie testamentu na przechowanie w kancelarii, zaświadczenie dla wykonawcy testamentu)

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że dojrzała i odpowiedzialna decyzja pomiędzy osobami bliskimi w sprawie regulacji stosunków osobistych oraz majątkowych może być sporządzona w Kancelarii Notarialnej. Zgodnie z prawem rodzinnym właśnie w Kancelarii Notarialnej możesz znaleźć najlepsze rozwiązanie dla siebie i swoich bliskich. Zakres najczęstszych czynności podejmowanych przez Kancelarię:

  • umowy majątkowe małżeńskie, takie jak: rozdzielność, rozdzielność z wyrównaniem dorobków, rozszerzenie i ograniczenie wspólności majątkowej
  • podział majątku wspólnego zarówno podczas trwania, jak i po ustaniu związku małżeńskiego
  • ugoda alimentacyjna
Prowadząc w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą, prędzej czy później nastąpi konieczność zetknięcia się z Kancelarią Notarialną, gdyż w świetle przepisów prawa wiele czynności musi zostać udokumentowane w formie aktu notarialnego. Bezwzględną koniecznością spotkania z Notariuszem będzie prowadzenie spółki prawa handlowego. W każdym czasie, na żądanie stron każda czynność prawna, o ile nie jest sprzeczna z prawem – może zostać udokumentowana w formie aktu notarialnego, która to forma – jako najwyższa forma czynności prawnej – niejako zawiera w sobie wszystkie wymogi innych form czynności prawnych (pisemnej, pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi, poświadczenia daty pewnej, itd.). Dlatego tak istotnym jest by nad całym procesem czuwała wyspecjalizowana jednostka w postaci Kancelarii Notarialnej, której zespół sprawnie przebrnie przez wszelkie zawiłości oraz problemy prawe związane z prawem handlowym. Zakres najczęstszych czynności podejmowanych przez Kancelarię:
  • umowy spółek: cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo – akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna
  • przekształcenia, łączenia i podziały spółek prawa handlowego
  • zmiana umowy spółki i rozwiązanie spółki
  • protokoły: posiedzeń wspólników spółek osobowych, zgromadzeń wspólników, walnych zgromadzeń akcjonariuszy, zebrań zarządu, posiedzeń rady nadzorczej
  • zbycie i zastawienie udziałów
  • wzory podpisów
  • wniesienie nieruchomości do spółki – aport
W przypadku spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych istotnym jest posiadanie solidnego partnera w postaci Kancelarii Notarialnej, która zapewnia kompleksową obsługę w zakresie czynności prawnych. Zakres najczęstszych czynności podejmowanych przez Kancelarię:
  • protokoły zebrań właścicieli
  • ustanowienie odrębnej własności lokalu
  • zmiana udziałów w nieruchomości wspólnej
  • ujednolicenie terminów użytkowania wieczystego
Wiele sytuacji w życiu człowieka może przyjść niespodziewanie. Zaskoczony nie zawsze jesteś w pełni dyspozycyjny. Na takie okoliczności zostało stworzone pełnomocnictwo. Dzięki pełnomocnictwu mocodawca może upoważnić pełnomocnika do dokonania w swoim imieniu większości czynności faktycznych i prawnych. Pełnomocnictwa mogą być realizowane zarówno w formie aktu notarialnego jak i poświadczonymi podpisami notarialnymi. Zakres najczęstszych pełnomocnictw podejmowanych w Kancelarii:
  • pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości
  • pełnomocnictwo do załatwiania spraw w sądach, bankach, urzędach, spółdzielniach mieszkaniowych, na poczcie
  • pełnomocnictwo do odbioru świadczeń emerytalnych i rentowych, do załatwiania wszelkich spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych
  • pełnomocnictwo do sprzedaży rzeczy ruchomych (np. samochodu)
Niektóre sytuacje życiowe wymuszają na obywatelu przedstawienie dowodu potwierdzającego autentyczność dokumentów. Najwyższym dowodem jest poświadczenie notarialne. Dzięki poświadczeniu notarialnemu możesz potwierdzić nie tylko zgodność odpisu, kopii czy wyciągu, ale nawet i własnoręczność podpisu. Dlatego warto zabezpieczyć się poświadczeniem autentyczności sporządzonym przez Notariusza. Zakres najczęstszych czynności podejmowanych przez Kancelarię:
  • własnoręczność podpisu
  • zgodność odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem
  • datę okazania dokumentu
  • pozostawanie osoby przy życiu lub w określonym miejscu
Wiedza i doświadczenie Nasz doświadczony zespół specjalistów sprawi, że uporasz się z każdą sprawą błyskawicznie. Umożliwi Tobie to oszczędność czasu i otrzymanie ekspresowej usługi na najwyższym poziomie.
Precyzja działania Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Zyskaj je i rozwiąż swoją sprawę jeszcze szybciej. Wszystko to z pomocą doświadczonego zespołu specjalistów.
Wsparcie ekspertów Wiemy, że język prawny oraz język przy sporządzaniu wszelkiego rodzaju umów może nie być zrozumiałym. Zyskasz pomoc i wsparcie, dzięki któremu podejmiesz najtrafniejszą decyzję.
Innowacyjne podejście Dzięki nam zrozumiesz jaką ścieżkę obrać podczas całego procesu prowadzenia sprawy. Zyskasz jasny ogląd sytuacji by podjąć najbardziej trafną decyzję.

Zwiększysz

Zabezpieczenie notarialne umów

Bezpieczeństwo najbliższych podczas transakcji i umów kredytowych.

Szybkie załatwienie sprawy z zaufanym partnerem.

Zbudujesz

Zabezpieczenie notarialne umów

Bezpieczeństwo najbliższych podczas transakcji i umów kredytowych.

Szybkie załatwienie sprawy z zaufanym partnerem.

Otrzymasz

Zabezpieczenie notarialne umów

Bezpieczeństwo najbliższych podczas transakcji i umów kredytowych.

Szybkie załatwienie sprawy z zaufanym partnerem.

Notariusz Gdańsk

Zyskaj jeszcze więcej

Przekonaj się do zespołu ekspertów. Zyskaj poradę ekspertów i bądź spokojny.

Sporządzanie

Odnalezienie się w języku prawnym, urzędowym jest kłopotliwe. Dlatego sporządzimy dla Ciebie umowy, protokoły itp.

Przechowywanie

Przyjmowanie na przechowanie dokumentów, pieniędzy i papierów wartościowych. Wszystko byś poczuł się bezpiecznie.

Porady

W końcu odnajdziesz się w gąszczu przepisów i kruczków prawnych. Przekonaj się!

Czas

Zyskaj oszczędność czasu, dzięki wyspecjalizowanemu zespołowi praktyków.

Zespół

Zespół profesjonalistów, którzy sprawią, że osiągniesz założone cele jeszcze szybciej.

Prawo

Wszystkie Twoje dokumenty, dzięki nam staną się bezpieczne i wiążące w świetle prawa.

Notariusz gwarantem bezpieczeństwa
Twoich potrzeb